Panikos atakos

Panikos ataka tai tarsi skambutis mums į duris. Terapija gali padėti atidaryti tas duris ir pažiūrėti, kas už jų.

Panikos atakas išgyvenantys žmonės jaučia labai stiprų nerimą, siaubo jausmą. Tai nerimo pikas. Jiems atrodo, kad jie gali mirti, išprotėti, jiems sustos širdis arba ištiks infarktas. Panikos atakos simptomai labai stiprūs, nemalonūs, tačiau sveikatai nepavojingi (visgi, visuomet svarbu atlikti ir sveikatos tyrimus, įsitikinti, kad nėra sveikatos problemų).

Sudėtinga yra tai, kad išgyvenantiems panikos atakas atsiranda „baimės baimė“ – tai yra nerimas, kuris padeda numatyti, jog gali vėl ištikti panikos ataka. Nerimo yra bijoma, žmogus gali pradėti vengti tam tikrų vietų, numatydamas, jog ten gali ištikti panikos ataka, o galbūt ten jį jau ir buvo ištikusi panikos ataka.

Dažnu atveju paniką išgyvenantys žmonės kviečiasi greitąją pagalbą arba kreipiasi į gydytojus pagalbos, nes mano, jog problemos yra su jų sveikata. Visgi, panikos atakos nėra somatinė problema. Panikos atakos pagrindas yra įsivaizduojama baimė, kad kažkas blogo mums nutiks (nors pavojus nėra realus) ir stiprus savo kūno pojūčių sekimas (pvz.: stipresnis širdies plakimas gali būti interpretuojamas kaip širdies problema ir prasidėjus jau minėtam nerimo ratui pasiekti nerimo piką, kaip baimė, jog širdis tuoj sustos). Panikos ataka yra tarsi užburtas ratas – atsiradus nerimui žmogus ima dažniau kvėpuoti, nors oro įkvepiama daugiau, tačiau deguonies pasisavinimas prastėja, ja prasčiau aprūpinamos ir smegenys, tuomet širdis ima plakti stipriau, delnai prakaituoja, žmogus tai priima tarsi ženklą, kad tikrai yra kažkas blogai ir tuojau įvyks katastrofa, somatiniai pojūčiai auga, nerimas irgi stiprėja, žmogus jaučiasi visiškai praradęs kontrolę. Panikos atakos kartojasi, gali stiprėti. Nepaisant to, jog panikos atakos metu, pavojus mūsų sveikatai nėra realus, išgyvenamas nerimas yra tikrai labai stiprus ir gali labai sutrikdyti žmogaus gyvenimą. Į terapiją neretai kreipiasi žmonės aplankę nemažai gydytojų ir ieškoję priežasčių, kas vyksta su jų sveikata. Neradę atsakymų apie ligas ir gavę gydytojų patarimą ieškoti pagalbos pas psichologą dažnai ateina klausdami – aš šie fiziniai simptomai gali būti susiję su mano psichologiniais išgyvenimais?

Panikos atakos dažniausiai kyla staiga, atrodo nenuspėjamos, nekontroliuojamos, jų metu sunku mąstyti, žmogus gali jaustis kaip atitrūkęs nuo savo kūno ar realybės. Dažniausiai panikos atakos trunka neilgai – apie 5-20 minučių (per 10 minučių pasiekiamas pikas, vėliau nerimas silpsta, ateina stiprus nuovargis). Tačiau gali trukti ir ilgesnį laiką. Norisi pažymėti, jog panikos ataka gali ištikti ir naktį – juk mūsų psichika nenustoja veikusi nakties metu. Panikos atakoms yra būdingi stiprūs somatiniai pojūčiai – stipriai plaka širdis, prakaituojama, raumenys būna įsitempę, ima drebulys, dažnėja kvėpavimas, atsiranda skausmas krūtinės plote, padažnėja tuštinimasis, šlapinimasis.

Panikos ataką galime matyti ir kaip simptomą - tai tarsi ledkalnio viršūnė, iškilusi ir matoma virš vandens. Labai stiprus, trikdantis, atrodytų pavojingas, nekontroliuojamas simptomas. Bet visgi, kas gali būti po vandeniu? Tai, ko nematome. Kas slepiasi po šiuo stipriu nerimu?

Vienas labai svarbių dalykų, apie ką kalbame ir terapijos pradžioje – panikos atakas galima sustabdyti. Svarbu, kiek žmogus gali save nuraminti ir „neužvesti“. Nuo to labai priklauso, ar panikos ataka apskritai bus. Žinoma, panikos atakų sustabdymas tai viena darbo dalis, kita dalis – pažiūrėti, kas gi yra po vandeniu, po tuo ledkalniu? Kokia šio simptomo prasmė? Kokią naudą jis mums atneša?

Rimantė Ancelė, psichologė
Rimantė Ancelė
psichoterapeutė

Skyreliuose pateikiu daugiau informacijos apie būsenas, kurios gali slėgti ir skatinti ieškoti pagalbos.

NERIMAS
Nerimas yra vienas bazinių jausmų, jį išgyvename visi. Taigi, nerimo jausmai gali svyruoti nuo vidutinės nemalonios įtampos iki didžiulio siaubo ar panikos.
Plačiau apie nerimą
PANIKOS ATAKOS
Panikos ataka tai tarsi skambutis mums į duris. Terapija gali padėti atidaryti tas duris ir pažiūrėti, kas už jų.
Plačiau apie panikos atakas
DEPRESIJA
Depresija gali reikštis gana įvairiai, jos pasireiškimo sunkumas taip pat svyruoja – nuo gana lengvos iki sunkios klinikinės būklės.
Plačiau apie depresiją
POGIMDYVINĖ DEPRESIJA
Būklei būdingas nuolatinis liūdesys, dažnas verkimas, nuotaikų kaitos, prasta dėmesio koncentracija, atminties problemos, galite jaustis neadekvati, bevertė, būti susierzinusi, mažiau rūpintis savimi...
Plačiau apie pogimdyvinę depresiją
NETEKTYS
Žmogus gyvenime patiria daugybę netekčių. Netektys nebūtinai yra susijusios su mirtimi. Visoms netektims yra būdingi gedėjimo procesai bei socialiniai, emociniai pokyčiai.
Plačiau apie netektis
KRIZĖS
Krizė apibūdinama kaip sveiko žmogaus reakcija į sudėtingą situaciją, kurioje negalima pasinaudoti turimais problemų sprendimo įgūdžiais, nes jų nebepakanka.
Plačiau apie krizes
PSICHOSOMATINIAI SUTRIKIMAI
Žmonės, turintys psichosomatinių sutrikimų, labai jaudinasi dėl savo somatinių problemų, ypač dėl prognozės, praleidžia daug laiko ieškodami tinkamo gydymo, diagnozių.
Plačiau apie psichosomatinius sutrikimus
SANTYKIŲ PROBLEMOS
Santykiai yra dinamiški, labai svarbu, kiek juose gebama pamatyti, kas vyksta, tam tikru laiku būti arčiau partnerio ir galėti saugiai atsitraukti.
Plačiau apie santykiu problemas