Pogimdyvinė depresija

Terminas „motinystės melancholija“ („baby blues“) kalba apie laikiną periodą (pikas būna 3-5 dieną po gimdymo), kuomet dažniau gali kilti noras verkti, užeiti nerimas, galvos skausmai, keistis nuotaikos, padidėti susierzinimas, liūdna nuotaika, netgi gali atrodyti, kad esate kitoje realybėje, atsiskyrėte nuo savęs. Tačiau tai laikina būsena, kuriai įtakos gali turėti stresas, socialiniai sunkumai, problemos šeimoje, ekonominės problemos, neplanuotas nėštumas. Tai gana dažni nuotaikų svyravimai (tyrimai rodo, kad priklausomai nuo kultūros tokie jausmai būdingi 26-80% moterų ). Vis dėlto tai laikina būsena.

Kitaip nei „motinystės melancholija“ pogimdyvinė depresija yra rimta sveikatos problema, kuri kasmet paveikia apie 10-20% moterų. Būklei būdingas nuolatinis liūdesys, dažnas verkimas, nuotaikų kaitos, prasta dėmesio koncentracija, atminties problemos, galite jaustis neadekvati, bevertė, būti susierzinusi, mažiau rūpintis savimi, gali būti sunku atlikti kasdienes užduotis, trūkti energijos, gali kilti keistų minčių, baimių, gali kamuoti mintys, kad galite kažką blogo padaryti kūdikiui, jį sužaloti, visko gali atrodyti per daug, seniau malonumą teikę dalykai jo nebeteikia (seksas taip pat). Gali būti, jog kamuoja miego problemos, somatinės problemos, jaučiatės sulėtėjusi arba sunku nustygti vietoje. Galimai sunku megzti ryšį su vaiku, mama gali jaustis kalta. Neretai pasitaiko minčių apie savižudybę.

Mama gali jaustis labai įvairiai: liūdna („Man labai liūdna, net nežinau kodėl, turėčiau džiaugtis, o yra labai liūdna“), gali nesidomėti aplinkiniu pasauliu ir vaiku, gali jaustis pavargusi ir silpna, kalta („Nemanau, kad galėsiu būti gera mama“), labai nerami („Turėčiau pailsėti, bet niekaip negaliu“), mama gali jausti, kad visko per daug („Aš esu per daug išsekusi, kad ką nors daryčiau“).

Naujas vaidmuo moteriai kelia daug iššūkių. Šioje situacijoje gali labai padėti partneris ir visa šeima padedant mamai priimti savo naują vaidmenį. Šiame procese gali tapti svarbi ir pačios mamos ankstyvoji patirtis – ji identifikuojasi su savo mama, atgyja ankstyvosios vaikystės patirtys. Sergant depresija gali kilti sunkumų pajausti empatiją kūdikiui, megzti ryšį su juo, gali būti sunku maitinti krūtimi, nuraminti vaikelį, gali kilti noras atstumti savo kūdikį. Gali būti sunku ir perdėlioti prioritetus – mamos poreikiai tampa nebe tokie svarbūs, svarbiausiu tampa kūdikis, tėtis taip pat kuriam laikui nustumiamas į šoną. Daliai moterų gali būti sunku atsisakyti darbo, karjeros, ypač matyti partnerį, kuris toliau dirba ir siekia karjeros.

Nors dažniausiai kalbama apie moteris, visgi pogimdyvinė depresija gali būti būdinga ir vyrams. Vyrams pasireiškia šiek tiek kitokie simptomai – irzlumas, pyktis, agresija, nerimas, gali pradėti vartoti alkoholį, narkotikus, daugiau dirbti, lošti, žaisti video žaidimus, gali pasireikšti somatinės problemos – tokios kaip galvos ar skrandžio skausmai. Vyrams gali būti sunku kreiptis pagalbos ir dėl visuomenėje vyrančių stereotipų, kad vyrai turi būti stiprūs, pasirūpinti savo šeima. Visgi tėvai nėra apsaugoti nuo depresijos, vyro virsmas tėčiu taip pat nėra lengvas procesas. Statistiniais duomenimis, net 1 iš 10 vyrų patiria pogimdyvinę depresiją. Tyrimai rodo, jog motinų depresija yra susijusi su vyrų depresija po gimdymo – tai yra, jeigu moteris patiria depresiją po gimdymo, daugiau galimybių ją patirti turi ir sutuoktinis. Labai svarbu atkreipti dėmesį, jog vyrams gali būti sunku pripažinti šiuos sunkumus ir kreiptis pagalbos. Vyrai gali jaustis pikti, dažniau konfliktuoti, jausti frustraciją, priaugti/netekti svorio, atsitraukti nuo šeimos ar draugų, vengti bendravimo, būti labiau linkę į stresą, tapti impulsyvūs arba imtis rizikingo elgesio (neatsargiai vairuoti, užmegzti romaną), tapti ciniški, gali būti sunku susikoncentruoti, trūkti motyvacijos, prarasti susidomėjimą santykiais, darbu, seksu, jaustis pavargę, liūdni, dažniau verkti, jausti vidinį konfliktą apie tai, kaip jie jaučiasi ir kokie, mano, turėtų būti. Vyrai taip pat gali galvoti apie savižudybę. Šioje situacijoje turbūt svarbu leisti sau pripažinti, jog ir jūs galite turėti problemų ir išdrįsti kreiptis pagalbos.

(remiantis „Psychodynamic diagnostic manual“, Lingiardi V., McWilliams N., 2017)

Rimantė Ancelė, psichologė
Rimantė Ancelė
psichoterapeutė

Skyreliuose pateikiu daugiau informacijos apie būsenas, kurios gali slėgti ir skatinti ieškoti pagalbos.

NERIMAS
Nerimas yra vienas bazinių jausmų, jį išgyvename visi. Taigi, nerimo jausmai gali svyruoti nuo vidutinės nemalonios įtampos iki didžiulio siaubo ar panikos.
Plačiau apie nerimą
PANIKOS ATAKOS
Panikos ataka tai tarsi skambutis mums į duris. Terapija gali padėti atidaryti tas duris ir pažiūrėti, kas už jų.
Plačiau apie panikos atakas
DEPRESIJA
Depresija gali reikštis gana įvairiai, jos pasireiškimo sunkumas taip pat svyruoja – nuo gana lengvos iki sunkios klinikinės būklės.
Plačiau apie depresiją
POGIMDYVINĖ DEPRESIJA
Būklei būdingas nuolatinis liūdesys, dažnas verkimas, nuotaikų kaitos, prasta dėmesio koncentracija, atminties problemos, galite jaustis neadekvati, bevertė, būti susierzinusi, mažiau rūpintis savimi...
Plačiau apie pogimdyvinę depresiją
NETEKTYS
Žmogus gyvenime patiria daugybę netekčių. Netektys nebūtinai yra susijusios su mirtimi. Visoms netektims yra būdingi gedėjimo procesai bei socialiniai, emociniai pokyčiai.
Plačiau apie netektis
KRIZĖS
Krizė apibūdinama kaip sveiko žmogaus reakcija į sudėtingą situaciją, kurioje negalima pasinaudoti turimais problemų sprendimo įgūdžiais, nes jų nebepakanka.
Plačiau apie krizes
PSICHOSOMATINIAI SUTRIKIMAI
Žmonės, turintys psichosomatinių sutrikimų, labai jaudinasi dėl savo somatinių problemų, ypač dėl prognozės, praleidžia daug laiko ieškodami tinkamo gydymo, diagnozių.
Plačiau apie psichosomatinius sutrikimus
SANTYKIŲ PROBLEMOS
Santykiai yra dinamiški, labai svarbu, kiek juose gebama pamatyti, kas vyksta, tam tikru laiku būti arčiau partnerio ir galėti saugiai atsitraukti.
Plačiau apie santykiu problemas