Kalbant apie santykius, svarbu atsižvelgti į keletą aspektų – kiek žmogus geba užmegzti gilius, įvairius ir stabilius santykius. Labai svarbu, kiek išorėje galime taikytis prie besikeičiančių aplinkybių, kiek galime būti lankstūs kito žmogaus ir santykių atžvilgiu. Tuo pačiu labai svarbu, kokius vidinius įsitikinimus atsinešame iš vaikystės (pvz.: žmogus augęs šeimoje, kurioje buvo smurtaujama greičiausiai sunkiai galės megzti artimus santykius ir jaustis saugus) – jie gali padėti megzti artimus ryšius arba jiems trukdyti.
Kitas svarbus aspektas – tai artumas ir atstumas santykiuose. Santykiai yra dinamiški, labai svarbu, kiek juose gebama pamatyti, kas vyksta, tam tikru laiku būti arčiau partnerio ir galėti saugiai atsitraukti. Tenkinantiems santykiams svarbus galėjimas priimti pagalbą iš kito ir duoti kitam, jei jam to reikia.
Kitas labai svarbus dalykas – seksualumas. Tai nėra susiję vien su seksu – labai svarbu, kiek žmogus gali priimti ir įvardyti savo norus, fantazijas, užmegzti artimą emocinį ryšį su kitu ir turėti tenkinančius abipusius seksualinius santykius.
Santykiuose svarbu ne tik artumas, bet ir ribos. Savo poreikių žinojimas ir galėjimas nubrėžti tinkamas ribas labai svarbus pasitenkinimą teikiančių santykių elementas.
Žmogus gyvenime turi įvairių santykių, galbūt dalis jų visiškai nėra artimi. Mūsų visų poreikiai, žinoma skiriasi. Visgi, kiekvienam svarbu turėti artimą, ilgalaikį, stabilų ryšį. Jei vis nesiseka užmegzti artimų, ilgalaikių ar abi puses tenkinančių santykių – galbūt galima kelti klausimą, kokie vidiniai įsitikinimai trukdo tai padaryti?
Santykių problemos, su kuriomis galima „dirbti“ terapijoje, tikrai įvairios – negalėjimas pasitikėti kitais, dažni konfliktai, sunkumai mezgant artimą ryšį, gali būti pernelyg stiprus prisirišimas prie kito, nuolatinė baimė jį prarasti, noras kontroliuoti partnerį, gali būti per didelis nuolankumas, savo poreikių pamiršimas arba kaip tik poreikis dominuoti, galbūt empatijos trūkumas arba nesidomėjimas seksualiniais ryšiais esant santykiuose ir pan.
Terapija suteikia galimybę pamatyti savo vidinius modelius, ką žmogus atsineša į santykius. Visi žmonės iš vaikystės atsineša vidinius įsitikinimus apie save, kitus, santykius ir pasaulį. Gali būti, jog tie įsitikinimai trukdo kurti tenkinančius santykius, suprasti savo poreikius, kitą, matyti save iš šono. Senųjų vidinių įsitikinimų atpažinimas ir įvardijimas, atpažinimas pasikartojančių tendencijų santykiuose, jų įsisąmoninimas ir supratimas iš kur jos kyla, gali padėti kurti sąmoningesnius ir labiau tenkinančius santykius.
Be to, terapija pati savaime yra galimybė patirti kitokį santykį – tokį, kuriame esi priimtas, girdimas ir suprastas. Tai stipriai koreguoja senuosius vidinius įsitikinimus ir padeda kurti sėkmingesnius santykius.
(remiantis „Psychodynamic diagnostic manual“, Lingiardi V., McWilliams N., 2017)
Skyreliuose pateikiu daugiau informacijos apie būsenas, kurios gali slėgti ir skatinti ieškoti pagalbos.